Anketöranketor

Anketör

Bir konunun toplumda hakim olduğu görüşü, bir olayın yada ürünün insanlar üzerindeki etkisini araştırmak üzere yapılan araştırmalara anket, bu anketler üzerinden bireylerle mülakat yapan kişilere anketör denir. Anketler bir araştırmanın neticesi olarak veri toplama eylemidir. 
– Ülkemizde ankletörler seçimler öncesi halkın siyasettten beklentilerini tespit etmek amacıyla yapılan,firma yada markaların girecekleri pazardaki genel görüşü görmek için yapılan,bir ürünün tüketicilerde bıraktığı intibayı anlamk için yapılan anketleri yönetirler. Anketör bazı kişilerce anketci diye de söylenebilir.

– Ticari hayatın da önemli bir parçasıdır anketler. Çünkü firma yada markalar yeni çıkaracakları ürün için araştırmalar yaparak daha isabetli pazarlar seçerler. Bu konuda anketörler halkın yani tüketicilerin nabzını tutacağından firmalar yapacakları hamlelerde bu anket ve saha çalışmalarından elde edecekleri verilere güvenirler.

– Pazar araştırmalarının tamamında firmalar ajanslar aracılığıyla anket ve saha çalışması yaparlar. Büyük markalar yüzlerce anketörlerle istanbul izmir ankara gibi şehirlerde anket ve araştırmalar yaparlar.

– Anketörler anketin,araştırmanın konusuna göre bayan yada erkek kişilerden oluşur. Ama toplumsal tepkinin minumuma indirilmesi için genellikle bayan anketörler tercih edilir.

– Anketin süresine ve belirlenen lokasyona göre anketörlerin çalışma süresi değişir. Anketörler günlük ücretler ödenerek ajanslardan ve insan kaynakları şirketlerinden temin edilir. Anketörler saha elamanı saha personeli diye geçse de araştırmaya konu olan firma yada markanın yüzü sayılırlar.

– Anketörler yaptıkları anketlere ait formları başlarında bulunan süpervisörlere, süpervisörler de ajanslara ajanslar ise firmanın araştırmasını üstlenen kurumlara iletir.

–  Anketörler eğitim düzeyi yüksek,algısı açık, dış görünüşüne önem veren kişilerden seçilir. Çünkü herhangi bir insanı anket yapmaya ikna etmek hayli zordur.

– Anketörler gezerek,kapı kapı dolaşarak,yada bir stand arkasında bulunarak anket yapabilirler. Her anketörün belirli bir sayıda anketi vardır. Bu anketleri soracağı sorular karşısında alacağı cevaplarla eksiksiz bir şekilde doldurarak tamamlamak zorundadır.

– Anketör günlük çalışma fiyatları anketin kapsamına adedine ve uygulamasına göre değişir.

 

Yorum ekle


Ad Soyad*

Email*

Website

Yorumunuz*

Yorum ekle

© Copyright Fuar Hostesi | Fuar Catering | Fuar Hostesi Fiyatları | Manken Ajansı - Fuar Hostesi