Mankenmanken

Manken – Mankenlik – Manken Ajansı

Bir ürün yada markayı doğuştan sahip olduğu fiziksel özellikleriyle yada popülaritesiyle dikkat çekerek tanıtan kişilere manken denir. Manken kavramı fiziksel detaylar çağrıştıran bir içeriğe sahiptir. Toplumumuz manken denince konu mankeni algısına sahiptir. Konu mankeni tabiri vitrindeki cansız mankenlere dair bir çıkış noktasına sahiptir.
– Konu mankeni gibi,manken ile ilgili bazı terimler de toplumda ve ticari hayatta hızla yer edinmiştir.Erkek manken,bayan manken,çocuk manken,medyatik manken,tanıtım mankeni,uygulama mankeni,fuar mankeni,zenci manken,podyum mankeni,prova mankeni,katalog mankeni, bu terimlerden birkaçıdır.

Mankenlik yapan kişiler fiziksel olarak başarılı görsellikleri ön planda olan insanlardır. Mankenler mankenlik ajanslarından markalar ve firmalarca temin edilir. Manken ajansları portföylerinde yaş tip ve fiziksel özellikler bakımından yüzlerce manken bulundururlar.

– Erkek bireylerin kullanacağı ürünlerin tanıtımında görev alan mankenlere erkek manken denir. Örneğin: Klasik giyim takım elbise katalog çekimlerinde yada defilelerinde görev alan mankenler.

– Bayanların tükettiği yada alacakları hizmet alanlarının tamamında ürünün yada hizmetin tanıtımında pazarlamasında düzenlenen organizasyonlarda çalışan kişilere bayan manken denir. Örneğin bir mücevher lansmanında küpe ve kolyeleri takarak dikkat çeken kişiler…

bayan manken 123

– Son yıllarda ülkemizde çocuk giyimi sektörü hareket kazandığından bu alanda defileler ve katalog çekimleri yapılmaktadır. Bu alanda görev yapan kişilere çocuk manken denir. Çocuk mankenler ekran projelerinde yani reklam sinema ve dizi filmlerde de rol almaktadır.

– Fuar katılımcısı firmaların standlarında dikkat çekmek için ajanslardan temin ettikleri kişilere fuar mankeni denir. Genellikle bayanlar tercih edilir.

fuar mankeni ajans 454

– Tekstil ürünlerini pazara sunmadan önce deneme amaçlı giydirme suretiyle yapılan işlemlerde görev alan kişilere ise prova mankeni denir. Bayan yada erkek olabilir prova mankenleri.

– Katalog çekimlerinde ürünün daha çok göze batması için daha iyi lanse edilmesi için kullanılan yüzlere katalog mankeni denir. Bayan erkek yetişkin yada çocuklardan seçilir.

– Koleksiyonları için defile veya expozisyonlar düzenleyen moda tasarımcılarının defilelerinde kıyafeti taşıyan kişilere ise poydum mankeni yada defile mankeni denir. Bayan yada erkek kişilerden tercih edilir. Bu gruptaki mankenler gelinlik mankeni, deri ceket mankeni, abiye mankeni, 38 beden manken diye de adlandırılabilir.

– Bazı mankenler başarılı kariyelerinden dolayı fiziklerinden çok popülariteleriyle gündeme gelir ve rağbet görürler. Bu kişilere medyatik manken denir. Naomi Campbell, Gisele Bündchen, Adriana Lima bu grup mankenlere örnek olarak gösterilebilir.

– Türkiye’nin nerdeyse her şehrinde manken ajansı bulunmaktadır. Ve bu manken ajansları bulundukları şehirdeki etkinlik,organizasyon,lansman,tanıtım,defile ve katalog çekimlerine manken temin ederler.

izmir manken  ankara manken   fuar mankeni

Yorum ekle


Ad Soyad*

Email*

Website

Yorumunuz*

Yorum ekle

© Copyright Fuar Hostesi | Fuar Catering | Fuar Hostesi Fiyatları | Manken Ajansı - Fuar Hostesi